Co przyniesie pracownikom 2024 rok?

W tym roku czekają nas zmiany w zakresie prawa pracy

  • Zmiana minimalnego wynagrodzenia za prace i stawki godzinowej.
  • Wyższe świadczenia dla pracowników (socjalne, dodatki, itd.).
  • Wyższe kwoty wolne od potraceń od wynagrodzenia.
  • Korzystne zmiany w emeryturach pomostowych.
  • Dofinansowanie szkieł kontaktowych.
  • Zmiany w zakresie ochrony pracowników przed wypowiedzeniem.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na inne świadczenia dla pracowników, dzięki podwyższeniu płacy minimalnej wrasta wysokość:

  • Odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego, której wysokość nie może przekroczyć piętnastokrotności minimalnego wynagrodzenia.
  • Odszkodowania dla pracownika, wobec którego stosowany był mobbing.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na inne świadczenia dla pracowników, dzięki podwyższeniu płacy minimalnej wrasta wysokość:

  • Dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, gdzie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 procent stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

Kwoty wolne od potrąceń ustala się na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Przy ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także wpłaty do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonania.

Od 1 stycznia 2024 zmianie uległy przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Prawo do emerytury pomostowej będzie miała szersza grupa pracowników. Dotychczas prawo do emerytury pomostowej mieli tylko ci, którzy rozpoczęli pracę w warunkach szczególnych przed 31.12.1998.

Od 1 stycznia 2024 ten wymóg zostaje zniesiony. Wg nowych przepisów o świadczenie z tytułu emerytury pomostowej mogą ubiegać się osoby, które wykonywały pracę w w/w warunkach po 1 stycznia 1999 roku.

Obok obowiązków związanych z dostosowaniem stanowiska pracy, pracownik będzie miał prawo, by wnioskować o dofinansowanie również w zakresie szkieł kontaktowych.

Zapewne już niedługo rząd rozpocznie prace nad wdrożeniem odpowiedniej ustawy zgodnej z dyrektywą UE, która ma zagwarantować transparentność wynagrodzeń i zlikwidować lukę w zarobkach mężczyzn i kobiet. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż wymaga wielu szczegółowych konsultacji.

Równie trudnym zadaniem dla nowego rządu będzie wprowadzenie uregulowań prawnych związanych z tzw. sygnalistami, do których zobowiązuje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019. Jej wprowadzenie będzie zapewne budzić sporo emocji i będzie wymagała ogromnej pracy ze strony pracodawców, jak i związkowców. A nie chodzi tutaj o typowych „sygnalistów” w postaci donosicieli, a coś innego. Powrócimy do tematu na naszych stronach internetowych.