Emerytury pomostowe: dla kogo i na jakich zasadach

Warunki nabywania  prawa do emerytury pomostowej określa ustawa  z  dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych ( Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.). Komu przysługuje takie świadczenie? 

Emerytury pomostowe mogą otrzymywać osoby, które wykonywały prace w „szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze”. Załącznik nr 1 ustawy określa o jakich zawodach mowa. Chodzi przede wszystkim o prace pod ziemią, na i wodzie i pod wodą, w powietrzu, w warunkach zmiennego mikroklimatu oraz o bardzo ciężkie prace fizyczne (np. np. prace rybaków morskich, prace w powietrzu wykonywane na statkach powietrznych przez personel pokładowy).

„Pracownikami wykonującymi prace  o szczególnym charakterze są pracownicy, którzy w pełnym wymiarze czasu pracy są zatrudnieni przy pracach o szczególnym charakterze wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy” – czytamy w oświadczeniu ZUS.

Mowa tam o zawodach wymagających szczególnej odpowiedzialności i  szczególnej sprawności, w których spełnianie swoich obowiązków, bez narażania bezpieczeństwa innych osób „zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia tej sprawności”. Chodzi tu np. o zawód maszynisty, operatora żurawia wieżowego itp.

Jak informuje ZUS, z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może skorzystać pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • ukończył co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
  • udowodnił okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  • posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w nowych wykazach prac,
  • rozwiązał stosunek (stosunki) pracy.