Będziesz mamą? Zobacz, jakie prawa będą ci przysługiwały podczas urlopu macierzyńskiego w 2015 roku

www.ofeminin.pl/urlopy-i-zasilki/urlop-macierzynski-2015-d58096c651018.html

Urlop macierzyński 2015 – zasady 

Spodziewasz się dziecka? Poznaj wszystkie zasady urlopu macierzyńskiego

Okazuje się, że w kwestii urlopów macierzyńskich w 2015 roku nie zmienia się nic, jeśli chodzi o bardzo korzystne rozwiązania dla rodziców, które w życie wprowadzone zostały już w ubiegłym roku. Ku uciesze przyszłych mam informujemy – jeśli macie ochotę, z dzieckiem w domu możecie spędzić nawet cały rok!

Wszystkie Twoje prawa

Rodzicom dzieci, które na świat przyjdą w 2014 roku, będzie przysługiwać urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni, z czego pierwsze 14 tygodni może wykorzystać jedynie matka. Dodatkowo można także skorzystać z dodatkowego urlopu w wymiarze 6 tygodni, oraz 26-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, który wykorzystać może zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Dzięki tym zmianom, które w polskim prawie obowiązują już od czerwca ubiegłego roku, rodzice będą mogli pozostać z dzieckiem w domu aż przez 52 tygodnie od jego narodzenia.

Dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowy urlop macierzyński i zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego w 2015 roku przysługują w wymiarze:

  1. do 6 tygodni– w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (łączny okres urlopu macierzyńskiego wraz z maksymalnym dodatkowym urlopem macierzyńskim wynosi 26 tygodni). 
    2. do 8 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Jak uzyskać dodatkowy urlop? Należy napisać do pracodawcy pisemny wniosek i złożyć go w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiego urlopu.

Urlop rodzicielski

Ku uciesze wszystkich rodziców, zeszłoroczne przepisy wprowadziły urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński za jego okres. Przysługuje on bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. 

Urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński w roku 2015 za okres urlopu rodzicielskiego to aż 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie (w wieku odpowiednio do 7. lub do 10. roku życia).

 

  1. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż trzech częściach, w wymiarze wielokrotności tygodnia,
    2. Każda z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni,
    3. Części urlopu rodzicielskiego mają przypadać bezpośrednio jedna po drugiej. 

 

Urlop rodzicielski mogą wykorzystywać jednocześnie oboje rodzice dziecka, łączny wymiar urlopu rodzicielskiego obojga rodziców nie może przekraczać maksymalnego wymiaru urlopu rodzicielskiego, tj. 26 tygodni (czyli, jeśli np. oboje rodzice decydują się w tym samym czasie przebywać na urlopie rodzicielskim, jego wymiar dla każdego z rodziców wynosi 13 tygodni).

 

Urlop macierzyński 2015 – zasiłek

 

Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego?

 

Zasiłek macierzyński wypłacany świeżo upieczonym mamom za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy wynagrodzenia, zaś za okres urlopu rodzicielskiego jest to 60 proc. podstawy wynagrodzenia.

A co się dzieje w przypadku, gdy nie później niż 14 dni po porodzie młoda mama  wystąpi o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu w pełnym wymiarze (6 tygodni), a także 26-tygodniowego urlopu rodzicielskiego? Wówczas zasiłek macierzyński za okres wszystkich trzech urlopów będzie wynosił 80 proc. podstawy wynagrodzenia.

W 2015 roku młoda mama będzie także  mogła zrezygnować w całości lub w części z udzielonego jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub z urlopu rodzicielskiego (w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy). Wówczas z wnioskiem o niewykorzystaną część urlopu dodatkowego lub urlopu rodzicielskiego i zasiłek macierzyński za ten okres będzie mógł wystąpić ojciec dziecka. 

W przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wypłacane jest również wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 100 proc. podstawy wynagrodzenia. Wyrównanie to przysługuje tylko wówczas, gdy z urlopu rodzicielskiego i zasiłku za ten okres nie skorzysta ojciec dziecka.