Iwona Hickiewicz apeluje: Nie kupujmy odpoczynku pracownika

Zamiast dnia wolnego za pracę w sobotę wynagrodzenie? Główna Inspektor Pracy, minister Iwona Hickiewicz nie chce takiego rozwiązania. Obawia się, że pięciodniowy tydzień pracy odejdzie do przeszłości.

– Nie należy więc łamać tego, co zostało już dobrze rozwiązane w prawie pracy i wprowadzać przepisów, które kupują odpoczynek pracownika. Nie cofajmy się w rozwoju – cytuje słowa minister Hickiewicz Informacyjna Agencja Radiowa.

Jak podkreśla, jeśli zaczniemy tak zmieniać prawo, to być może za chwilę ktoś pomyśli, że dobrze by było pozostawić 14 dni nieprzerwanego wypoczynku a za resztę może pracownik będzie chciał mieć zapłacone.

Przeciwko pomysłowi wypłacania wynagrodzenia w zamian za dzień wolny opowiadają się również związki zawodowe.

Jak tłumaczył w rozmowie z IAR Andrzej Radzikowski z OPZZ, argumentacja, że pracownik więcej zarobi jest dwuznaczna moralnie, gdyż zamiast podwyższyć wynagrodzenia za ośmiogodzinną pracę przez pięć dni w tygodniu, pracodawcy będą mogli tłumaczyć, że podwyżka należy się za dodatkową pracę.

Tydzień pracy w Polsce wydłuży się do sześciu dni? Istnieje takie prawdopodobieństwo…

Podczas gdy na świecie firmy raczej chylą się ku pomysłowi skracania tygodnia pracy do czterech, a nawet trzech dni (przykładem Google czy Virgin), bardzo możliwe, że Polacy będą pracować zamiast pięciu, sześć dni w tygodniu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownik musi otrzymać wolny dzień za pracę w weekend. Jednak jak podaje „Rzeczpospolita”, posłowie PO zaproponowali, żeby zamiast obowiązkowego wolnego dnia za pracę w sobotę, pracownik mógł otrzymać dodatkowe wynagrodzenie.

To miałyby być wyjątkowe sytuacje, np. gdy pracownik indywidualnie wnioskuje o wypłatę wynagrodzenia lub pracodawca nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego (np. sobota była ostatnim dniem okresu rozliczeniowego).

Istnieją jednak obawy, że w praktyce zmiana przepisów doprowadzi do powrotu sześciodniowego tygodnia pracy, ponieważ pracodawcy będą woleli wypłacać pieniądze, niż udzielać dnia wolnego. Przy przeciętnych zarobkach ok. 4 tys. zł brutto, pracownik za dodatkowy dzień dostanie 200 zł – wylicza „Rzeczpospolita”.

Projekt zmian w Kodeksie pracy umożliwiający pracodawcom wypłacania wynagrodzenia za pracę w wolną sobotę, został już skierowany do prac parlamentarnych.

Puls.hr.pl