Związki chcą negocjować z Kopacz kwestie pracownicze

4madrychLiderzy trzech central związkowych – NSZZ „S”, Forum ZZ i OPZZ – zwrócili się w piśmie do premier Ewy Kopacz o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji na bazie postulatów zgłoszonych przez stronę związkową podczas wrześniowych protestów 2013 r. w Warszawie.

Spotkanie liderów i delegacji central Związkowych – NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych (Forum ZZ) i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) odbyło się we wtorek w siedzibie śląsko-dąbrowskiej „S” w Katowicach.

„Po dzisiejszym spotkaniu postanowiliśmy wspólnie, jako krajowe sztaby protestacyjne, zwrócić się do pani premier o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji w obszarach postulatów, które przedstawiliśmy półtora roku temu, na 200-tys. demonstracji we wrześniu 2013 roku” – powiedział szef Solidarności Piotr Duda na konferencji po spotkaniu związkowców NSZZ „S”, Forum ZZ i OPZZ.

Duda poinformował, że postulaty dotyczą m.in. wieku emerytalnego, emerytur pomostowych, umów śmieciowych, patologii w agencjach pracy tymczasowej i elastycznego czasu pracy. Jak zaznaczył, chce, aby w tych tematach rozpoczęły się negocjacje z rządem. „Dlatego zwracamy się do pani premier o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji” – oświadczył.

Na konferencji prasowej poinformowano o piśmie skierowanym w tej sprawie do premier. „Chcemy także rozpocząć negocjacje w obszarach problemów branż, które uznajemy za priorytetowe, wymagające pilnego rozwiązania. Nasza propozycja podyktowana jest przekonaniem, że tylko skuteczny dialog związków zawodowych z rządem pozwoli na rozwiązanie pilnych problemów inaczej, niż stało się to w przypadku ostatnich protestów na Śląsku” – podkreślono w piśmie do Ewy Kopacz. Związkowcy zaznaczyli, że oczekują, iż negocjacje związków zawodowych z rządem rozpoczną się jeszcze w styczniu.

Szef OPZZ Jan Guz powiedział, że „trwa bitwa o prawa pracownicze, branżowe”. „Ten rząd wyspecjalizował się w tym, że podpisuje porozumienia, dokonuje uzgodnień, a potem ich nie realizuje” – zaznaczył. Wśród branż, które potrzebują pilnych rozwiązań wymienił pocztowców, kolejarzy, a nawet rolników. „Nic dla ruchu zawodowego nie jest ważniejsze niż prawo do pracy” – podkreślił.

Również przewodniczący Forum ZZ Tadeusz Chwałka ocenił, że „problemy w branżach to definitywny brak dialogu, który powinien się rozpocząć jak najszybciej. „Sytuacja na Śląsku pokazała w sposób dobitny, że dzięki zaangażowaniu przedstawicieli pracowników, mieszkańców Śląska udało się doprowadzić do zawarcia porozumienia, które jest początkiem działalności w górnictwie” – zaznaczył.

 Info. PAP. 20.01.2015r