Popierają nas…

Nasze prawa do godnego życia popierają postępowe organizacje związków zawodowych niemal w całej Europie. Nie tylko z nurtu lewicowego, ale także mocno osadzone w strukturach władzy prawicowe. Oto kilka z listów poparcia dla OPZZ i związanych z nim organizacji związkowych.

Drodzy Przyjaciele,

 Dobrej jakości miejsca pracy oraz godne standardy życia są celami, o które ruch związkowy walczy od ponad 100 lat! Mamy odpowiedzi i mamy recepty dla godnej pracy, równości w społeczeństwie i sprawiedliwej dystrybucji bogactwa.

 Walka z ubóstwem i wspieranie dialogu społecznego to dwa najważniejsze obszary współpracy w ramach UE. Walka z ubóstwem jest dodatkowo jednym z pięciu głównych celów strategii Europa 2020. Dodatkowo, nowa Komisja Europejska dużo większy nacisk położyła na funkcjonowanie dialogu społecznego w UE.

 Rządy państw członkowskich nie mają żadnych wymówek, aby nie inicjować krajowego dialogu społecznego i nie słuchać partnerów społecznych. Zaangażowanie partnerów społecznych będzie miało swoje rezultaty. Istnieje na to wiele przykładów w całej Europie. Cel dla wszystkich to mniej osób żyjących w ubóstwie poprzez tworzenie dobrej jakości i godne miejsca pracy oraz sprawiedliwy podziału dochodu w społeczeństwie.

 Tym samym, chcę powiedzieć jedno polskiemu rządowi: Słuchajcie głosu pracowników! Słuchajcie związków zawodowych!

 Popieramy Wasze żądania do bycia słuchanym i do bycia częścią rozwiązania problemów!

 Bente Sorgenfrey

 Przewodnicząca FTF – Konfederacja związków zawodowych profesjonalistów w Danii.

Drogie OPZZ.

Unio w 100 procentach popiera Waszą walkę o godne warunki pracy, godne płace i lepszy dialog społeczny z rządem. Walka o prawa pracownicze nie ma granic. Wartości o które toczycie Waszą walkę są także ważne w szerszym kontekście europejskim.

W imieniu Unio i naszych członków

Anders Folkestad

Przewodniczący Unio – Norwegia.”

Komitet Wykonawczy Greckiego Związku Zawodowego Pracowników Służb Publicznych (A.D.E.D.Y.) pragnie wyrazić swoje poparcie i solidarność wobec Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) i wszystkich polskich kolegów i koleżanek, którzy zmobilizowali się, by wyjść na ulice w proteście przeciwko polityce ubóstwa i za godnymi umowami o pracę i wzrostem płac.

Komitet Wykonawczy A.D.E.D.Y. zwraca się do premier Polski o podjęcie intensywnego dialogu z partnerami społecznymi, celem rozwiązania problemów i zaspokojenia potrzeb pracowników swojego kraju.

Komitet Wykonawczy A.D.E.D.Y”.

Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy!

W imieniu Greckiej Konfederacji Pracy (GSEE) wyrażam nasze pełne poparcie dla Waszych protestów w Warszawie dniu 18 kwietnia 2015r. przeciwko antypracowniczym działaniom polskiego rządu, który faworyzuje bogatych, a pozostałej części społeczeństwa pozwala żyć w ubóstwie.

Jak wiecie, Grecy i Greczynki najbardziej ucierpieli na polityce oszczędnościowej, która zniszczyła ekonomię całego kraju i znacznie obniżyła standardy życia – 40% greckich dzieci żyje poniżej progu ubóstwa.

Zdecydowanie przeciwstawiamy się antyspołecznej polityce polskiego rządu, biorąc pod uwagę, że to pracownicy i ich rodziny doświadczają coraz niższych pensji i emerytur, deregulację rynku pracy przy równoczesnych niegodnych i zbyt elastycznych formach zatrudnienia i rozbiórce państwa socjalnego. 

Zwracamy się do polskiego rządu o stworzenie przestrzeni i rozpoczęcie dialogu społecznego z udziałem wszystkich partnerów społecznych.

Jeszcze raz wyrażamy naszą całkowitą solidarność z Polakami i Polkami i z całym OPZZ. Życzymy udanych akcji protestacyjnych 18 kwietnia!

Ze związkowym pozdrowieniem”.

Drodzy Przyjaciele, drogie Przyjaciółki z OPZZ!

 Jak zapewne wiecie, sytuacja w Hiszpanii jest bardzo podobna do tej, której właśnie doświadczacie w Polsce: druzgocący, niekończący się kryzys skutkujący niepokojąco wysokim wskaźnikiem ubóstwa i pogłębiającymi się nierównościami. Miliony ludzi nie mają dochodów, a ponad 53% młodych ludzi w Hiszpanii jest na zasiłkach, bez jakiejkolwiek nadziei na znalezienie pracy. Nasz rząd nie reaguje lepiej od Waszego – w najlepszym wypadku jest bezsilny wobec kryzysu, a w najgorszym niechętny do podjęcia żadnych kroków, oprócz wdrażania reform rynku pracy, dzięki którym jedynie bogate korporacje się jeszcze bardziej wzbogacają, a prawa pracownicze ulegają jeszcze większemu pogorszeniu. Oba nasze rządy zamykają oczy i uszy na problemy obywateli i obywatelek i ich związków zawodowych.

 Nie ulega wątpliwości, że w pełni wspieramy Was i Wasze protesty 18 kwietnia 2015r. Tego dnia przypada również międzynarodowy dzień przeciwko Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), które obecnie jest negocjowane przez urzędników UE i korporacje z ich odpowiednikami po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego. Z tego powodu i my tego dnia wychodzimy na ulice – będziemy protestować na rzecz sprawiedliwości, równości, godnej pracy i warunków życia dla wszystkich. Bądźcie pewni naszej pełnej i bezwarunkowej solidarności w Waszej walce, która jest identyczna z naszą.

 My związkowcy i związkowczynie, pracownicy, obywatele i obywatelki nie możemy ustąpić w zbiorowej walce o nasze prawa, ponieważ druga strona też nie odda swojej lwiej części chleba, jeżeli jej nie zmusimy. I musimy połączyć siły, musimy być razem, aby być silniejszymi!

W imieniu USO życzę Wam największych sukcesów podczas Waszej mobilizacji!

Ze związkowym pozdrowieniem

Julio Salazar

Sekretarz gerenalny

Unión Sindical Obrera (USO) – Hiszpania.”

Drodzy członkowie, drogie członkinie OPZZ!

W imieniu CGSLB, Liberalnych Związków Zawodowych Belgii, pragnę Was zapewnić o naszym całkowitym poparciu dla Waszej akcji protestacyjnej przeciwko niesprawiedliwym i niepewnym warunkom pracy polskich pracowników.

Już od ponad 10 lat współpracujemy w Europejskiej i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, gdzie staramy się znaleźć przeciwwagę dla sił wpędzających nas w kryzys ekonomiczny i szkodliwą politykę zaciskania pasa.

Polska i Belgia znajdują się w tej samej sytuacji: nasze rządy nie reagują na potrzebę wzmocnienia i polepszenia ochrony socjalnej swoich obywateli i obywatelek, pomimo zinstytucjonalizowanego dialogu społecznego w obu krajach. Powoduje jeszcze większą jedność w naszej walce o bardziej socjalną Europę.

Rosnąca ilość umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia dla pracowników stanowi katastrofę – w negocjacjach z pracodawcą zdani są sami na siebie, przyszłość ich rodzin staje się niepewna, nie mają żadnego zabezpieczenia socjalnego. Jest to również sposób obejścia płacy minimalnej, która w Polsce w porównaniu do średniej płacy jest zdecydowanie za niska. Jest to tym bardziej nie do zaakceptowania biorąc pod uwagę przepaść między wzrostem wydajności pracy, a płacami – wynosi ona 40% i stanowi tym samym jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Nie ma demokracji bez silnych związków zawodowych i dialogu społecznego. Polska jest w ostatnich czasach najlepszym przykładem tej prawidłowości.

W pełni wspieramy Was i Wasze protesty przeciwko wszystkim tym działaniom rządu, będącym zarówno niesprawiedliwymi, jak i nieskutecznymi. Apelujemy o zrównoważenie europejskich polityk w celu wzmocnienia wymiaru społecznego.

Ze związkowym pozdrowieniem,

Olivier Valentin

Sekretarz Krajowy CGSLB” – Belgia.

A to tylko kilka listów poparcia, że nasza walka jest słuszna i ma szanse na zwycięstwo, bo nie jesteśmy sami!