Wznowienie negocjacji wypracowania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Spółki

Szanowni Pracownicy MZA

Działające w MZA Sp. z o.o. Związki Zawodowe podjęły w maju 2016 roku wspólne działania w sprawie wznowienia negocjacji wypracowania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Spółki (poprzednie negocjacje zostały zawieszone w 2008 roku).

I tu należałoby przypomnieć, co to jest zakładowy układ zbiorowy pracy.

Otóż, Układ Zbiorowy Pracy – jest to dobrowolne porozumienie zawierane między pracodawcą a organizacjami związkowymi reprezentującymi pracowników. Reguluje on wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy, w tym przede wszystkim warunki pracy i wynagradzania oraz wszystkie inne świadczenia związane z pracą. Układ zbiorowy pracy zawiera się dla wszystkich pracowników bez względu na ich przynależność związkową, zatrudnionych przez pracodawcę objętego jego postanowieniami.

Naszym celem jest wypracowanie takiego układu zbiorowego pracy, który będzie uwzględniał nie tylko potrzeby pracodawcy, ale przede wszystkim będzie satysfakcjonujący dla Pracowników. Wiemy jednak, że nie będzie to łatwy proces, dlatego jesteśmy przekonani, że należy do negocjacji podchodzić z dbałością i rozwagą, a poszczególne kwestie powinny być omawiane etapami, aby konstrukcja układu była w możliwie szerokim zakresie efektem propozycji i wniosków obu stron.

W uzgodnieniu z pracodawcą w dniu 24 maja 2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli organizacji związkowych z przedstawicielami pracodawcy. W spotkaniu ze strony organizacji związkowych udział wzięli: Bogdan Bucholc i Krzysztof Tomaszewski – ZZPKM, Leszek Grzechnik – NSZZ „Solidarność”, Zbigniew Lustyk – MKZ ZZ „Kontra”, Robert Majewski – WZZKRP, Janusz Capiga – WZZ „Reduta”, Wojciech Sędziak – NZZK, Andrzej Biernat – ZZKRP, Marek Carli – NSZZ „Solidarność 80” natomiast ze strony pracodawcy w spotkaniu uczestniczyli Hanna Ciborowska-Wójcik – Dyrektor ds. Personalnych, Wojciech Ulikowski – Dyrektor Biura Zarządu oraz Marek Bernatek – Dyrektor ds. Ekonomiczno – Finansowych.

Na spotkaniu omawiano sprawy organizacyjne, uzgodniono wstępnie zasady procedowania negocjacji przez obie strony, formę przekazywania materiałów negocjacyjnych oraz ustalono termin następnego spotkania. Kolejne spotkanie odbyło się w dniu 21 czerwca 2016 roku, na którym m.in. dyskutowano na temat czasu pracy oraz zakresu obowiązków kierowców. Kolejne spotkanie ze względu na okres urlopowy zostało wstępnie ustalone na 13 września 2016 r. Do tego czasu organizacje związkowe zobowiązały się przedstawić swoje uwagi oraz propozycje do przekazanych przez pracodawcę materiałów w zakresie spisu treści, słownika użytych w projekcie układu określeń, czasu pracy, norm czasu pracy, okresów rozliczeniowych, czasu pracy w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w niedzielę i święta. O postępach w negocjacjach informować będziemy na bieżąco.

Krzysztof Tomaszewski