Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy w MZA

W majowym numerze „Rozdroży” zamieściliśmy we fragmentach wystąpienie Bogdana Bucholc – Przewodniczącego ZZPKM podczas Walnego Zebrania Delegatów, w którym podkreślał ważność i konieczność zawarcia w najbliższym czasie Układów Zbiorowych Pracy w MZA i TW. Jak stwierdził – jak najszybciej, gdyż z każdym rokiem następuje stała  i systematyczna destrukcja i demontaż Kodeksu Pracy, poprzez odbieranie kolejnych przywilejów pracowniczych. W tym najbardziej istotnych dla nich, gwarantujących odpowiednie warunki i higienę pracy, jak chociażby odebranie należnych dodatkowych wolnych dni od pracy za pracę w warunkach szkodliwych, odebranie różnego rodzaju deputatów rzeczowych jako rekompensat za warunki szczególne, itd.

Dzisiaj z prawdziwą przyjemnością informujemy, że w ślad za wystąpieniem idą konkretne działania. Otóż, w ostatnim czasie (czerwiec, maj) odbyły się dwa spotkania robocze organizacji związkowych z Zarządem MZA w sprawie stworzenia i wprowadzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Dokumentu prawnego zobowiązującego obie umawiające się strony (pracodawca i pracobiorca) do wypełniania jego postanowień w stosunku pracy. Dokumentu zawierającego w sobie nie tylko rozszerzenie i uszczegółowienie obowiązujących obecnie Regulaminów pracy i płacy, ale również obejmującego całą gamę świadczeń, zobowiązań w zakresie socjalnym, bhp i in., które to, w chwili obecnej nie są jasno i ostatecznie sformułowane i niejednokrotnie są lub mogą być kwestiami spornymi, dyskusyjnymi.

Trudno dzisiaj powiedzieć jak duży zakres spraw związanych ze świadczeniem i zapewnieniem pracy obejmie ZUZP w MZA, gdyż rozmowy jak na razie trwają i są właściwie w tzw. stadium wstępnym, to należy mieć nadzieję, że będą się one toczyć w dość wartkim tempie i obejmą jak najwięcej.

Jednocześnie zachęcamy naszych czytelników i pracowników do ogólnozakładowej dyskusji, wszak jest o czym dyskutować, gdyż chodzi tutaj nie tylko o przyszłość naszej pracy, ale także naszych następców.