Czas pracy kobiet w ciąży przy komputerze – zmiany od 2017 roku

http://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/zatrudnianie-i-zwalnianie/749663,Czas-pracy-kobiet-w-ciazy-przy-komputerze-zmiany-od-2017-roku.html

Od 1 maja 2017 r. Czas pracy kobiet ciężarnych na stanowiskach z monitorami ekranowymi nie powinien przekraczać 8 godzin na dobę i 45 minut przy obsłudze monitora w każdej godzinie pracy. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia rady ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią.

Projekt rozporządzenia został przygotowany w związku z nowym upoważnieniem zawartym w projektowanym art. 176 ust. 2 w projekcie ustawy o zmianie ustawy – kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Rozporządzenie to w stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia, zostało ograniczone do określenia prac, których nie powinny wykonywać wyłącznie kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią.

Według centralnego instytutu ochrony pracy – pib, kobiety w ciąży mogą być dopuszczone do pracy w pozycji siedzącej przy obsłudze monitorów nie dłużej niż 45 minut w każdej godzinie pracy, przy zapewnieniu 15 minut przerwy po takim czasie pracy, i jednoczesnym ograniczeniu łącznego dobowego czasu pracy do 8 godzin. Z opinii instytutu wynika, że dla zmniejszenia obciążenia układu mięśniowo – szkieletowego podczas pracy przy obsłudze monitorów ekranowych (wykonywanej w niezmiennej pozycji ciała) lepsze efekty daje wprowadzenie częstszych przerw, niż skrócenie całkowitego czasu pracy w ciągu zmiany roboczej.

Obecnie czas pracy kobiet w ciąży przy obsłudze monitorów ekranowych nie może przekraczać 4 godzin na dobę. Zatem po wejściu w życie nowych regulacji czas pracy ciężarnych przy komputerze ulegnie wydłużeniu do 6 godzin w ciągu doby.