Zmiany świadczeń socjalnych w MZA

W poniedziałek 3 kwietnia 2017 roku w siedzibie MZA przy Włościańskiej, organizacje związkowe działające w MZA oraz Zarząd MZA podpisały wspólny dokument wnoszący zmiany w Regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zwany dalej Fundusz). Generalnie rzec ujmując wniesione poprawki to głównie zapisy dostosowujące przepisy Funduszu do realiów dnia codziennego. Wiele z nich ułatwia formalności związane z uzyskaniem świadczeń socjalnych, rozszerza niektóre świadczenia, ale i niestety dla wielu oczekujących świadczeń z Funduszu mogą być pewnym rozczarowaniem.

Przyjrzyjmy się, zatem niektórym zmienionym zapisom.

Największe zmiany są paragrafie 12 mówiącym o przeznaczeniu środków (pieniędzy). Nieco zmieniono formułę, że środki Funduszu mogą być przeznaczone na dofinansowanie do różnych form zorganizowanego „wypoczynku urlopowego” tj. pobytu poza miejscem zamieszkania w celach wypoczynkowych a zatem jak było: do wczasów, sanatoriów, obozów, kolonii, zimowisk, zielonych i białych szkół dla członków rodzin pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, przebywających na urlopach wychowawczych, emerytów, rencistów, itd.

W nowym zapisie pojawiło się sformułowanie, że środki mogą być również przeznaczone na wycieczki trwające od 3 dni do 7 dni. Powyżej 7 dni, jako wczasy czego nie było w wersji z 2016 roku. Jest to pewne wyjście naprzeciw oczekiwaniom osób korzystających z Funduszu, którzy coraz częściej korzystają z krótkich urlopów wycieczkowych, a dotychczas ich dofinansowanie było nieco utrudnione, brakiem stosownego zapisu.

W paragrafie 12 dodano, jako nowy, zapis, który zapewne ucieszy wielu, że pracownikowi, który uzyskał dofinansowanie do form wypoczynku w postaci wczasów, sanatoriów, raz w roku mogą być finansowane koszty podróży w wysokości nie większej niż 400 zł, z wyłączeniem wczasów za granicą, chyba, że organizator nie pokrywa kosztów podróży. W dotychczasowym Regulaminie nie było takiego zapisu. Stworzenie go w tej postaci jednoznacznie nie tylko określa wysokość finansowania, określenia jego wydatkowania, ale przed wszystkim „ucina” pewne niedomówienia i tym samym dowolności nadinterpretacji, które czasami występowały.

W dotychczasowym Regulaminie Funduszu w przypadku, gdy organizator wypoczynku nie zapewniał wyżywienia nie były uwzględniane do dofinansowania oddzielne rachunki za wyżywienie. Obecny Regulamin dopuszcza, że w przypadku, gdy organizator wypoczynku nie zapewnia wyżywienia można dołączyć tylko jedną fakturę za wyżywienie z innego ośrodka wypoczynkowego lub lokalu, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wyżywienia z tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której się wypoczywa. Faktura lub rachunek musi zawierać okres, w którym korzystało się z wyżywienia w formie śniadań/obiadów/kolacji oraz informację o wysokości opłaty za każdego uczestnika. Oczywiście wystawione na fakturach terminy pobytu, wyżywienia musza być zgodne.

Taki zapis pozwala uczestnikom wypoczynku na rozszerzenie tzw. „wolności” wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że faktura za wyżywienie nie jest równoznaczna z fakturami, paragonami ze sklepów, w których kupowało się żywność na realizację tzw. wyżywienia z własnej kuchni.

W nowym Regulaminie rozszerzono również katalog organizatorów wypoczynku o kościoły, harcerstwo, szkoły, kluby sportowe, gospodarstwa agroturystyczne.

Osoby remontujące mieszkania, nie dotyczy domów, zapewne ucieszy informacja, że przy składaniu wniosków o pożyczkę na cele mieszkaniowe nie będzie musiała dołączać dodatkowego dokumentu potwierdzającego zameldowanie w mieszkaniu. Skróci to, zatem nieco drogę po urzędach, a z drugiej strony jest spójne z obecnymi przepisami o dowodach osobistych, w których nie ma zapisu o miejscu zameldowania.

I na koniec jeszcze jedna zmiana w Funduszu, która zapewne rozbudzi gorące rozmowy wśród pracowników pod koniec roku. Otóż chodzi o tzw. karpiówkę, która dotychczas przysługiwała wszystkim, zarówno tym korzystającym z dofinansowania do wypoczynku jak i tym, którzy nie korzystali z dofinansowania. Jej wysokość zawsze była dyskusyjna, ale, niestety, zawsze była uzależniona od tego, co zostanie na koncie Funduszu. Im więcej było dofinansowań tym karpiówka mniejsza. Nowy Regulamin „porządkuje” te sprawę w ten sposób, iż „karpiówkę” będą otrzymywać tylko te osoby, które nie korzystały z dofinansowania do wypoczynku. Osoby, które skorzystały z dofinansowania, „karpiówki” nie otrzymają. Taki zapis zapewne ucieszy tych, którzy nie korzystali z dofinansowania, gdyż jest jakby „sprawiedliwszy” dla nich, a takich osób jest sporo. Zasmuci na pewno tych, którzy nie tylko mieli dofinansowanie, ale i „karpiówkę”. Wydawać by się mogło, że oto jesteśmy świadkami pewnej dziejowej sprawiedliwości społecznej, w której nie będzie miejsca na lepiej kombinujących i ślamazarnych niedołęgów, że będzie sprawiedliwiej. Otóż, zapewne w ludzkiej świadomości może i będzie sprawiedliwiej, ale czy i w kieszeni? Niekoniecznie, gdyż wszystko zależy od tego jak zostaną rozłożone dofinansowania. Pewne ułatwienia proceduralne, które powstały w nowym Regulaminie mogą zwiększyć zapotrzebowanie na dofinansowania w postaci dołączenia do grupy stale ubiegających się o dofinansowanie nowej grupy ludzi, którzy dotychczas nie korzystali z dofinansowań. Powiększenie grupy spowoduje zmniejszenie środków, które pozostaną na koniec roku do podziału miedzy tych, którzy nie korzystali z dofinansowania. Oby tak nie było, ale może okazać się, że „karpiówka” będzie jeszcze mniejsza jak w roku zeszłym. A to zdecyduje, że za dwa, trzy lata w ogóle nie będzie karpiówki, bo wszystko zostanie wybrane na dofinansowania, które w efekcie także mogą być mniejsze. No cóż, z jednej strony zmiany cieszą, a z drugiej …

Ale poczekajmy do końca roku, popatrzmy jak owa nowa maszyneria funkcjonuje i czy mimo wszystko nie trzeba będzie wprowadzić kolejnych zmian.

Ze swojej strony zachęcamy naszych czytelników do poczytania nowych zapisów Regulaminu, dostępnych w działach kadr.