Posłowie PiS nie chcą odmrozić wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej (rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 (druk nr 1945)) jest obecnie przedmiotem prac Sejmu RP. 22 listopada br. odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP, podczas którego odbyło się  pierwsze czytanie tego projektu ustawy.

Projekt jest szczególnie istotny dla pracowników, ponieważ reguluje m.in. wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (rząd chce zamrozić wysokość odpisu na kolejny rok), sposób wydatkowania środków z Funduszu Pracy i wynagradzania pracowników sfery budżetowej (jako konsekwencja zamrożenia wskaźnika wynagrodzeń w tej sferze).  OPZZ przygotowało negatywną opinię do tego projektu ustawy przede wszystkim postulując pełne odmrożenie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla wszystkich grup zawodowych, upomniało się o płace zatrudnionych w sferze budżetowej i sprzeciwiło się realizacji zadań ze środków Funduszu Pracy niezgodnych z celem jego powołania. Stanowisko w tym zakresie OPZZ przedstawił także na Radzie Dialogu Społecznego a w sprawie Funduszu Pracy wypracowaliśmy ze stroną społeczna RDS wspólne stanowisko, w którym domagamy się reformy Funduszu i przeznaczania środków na cele związane z celem jego powołania.

Na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych przedstawiliśmy przedstawicielom rządu i posłom stanowisko OPZZ w sprawie poszczególnych zapisów projektu ustawy okołobudżetowej ze szczególnym naciskiem na postulat  odmrożenia wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla wszystkich grup zawodowych i sprzeciw wobec regulacji dotyczących Funduszu Pracy ale także Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Niestety, choć wskazywaliśmy na dobrą sytuację finansową budżetu państwa i korzystną kondycję przedsiębiorstw, posłowie PIS nie przychylili się do postulatów związków zawodowych i przyjęli projekt ustawy niemal bez poprawek, podzielając  stanowisko rządu, że stan finansów publicznych nie pozwala w kolejnym roku zwiększyć wysokości odpisu. Jednocześnie, nieliczne poprawki w projekcie  wprowadzone przez posłów dotyczyły nomen omen zwiększenia wydatków: na  finansowanie Kancelarii Sejmu i Kancelarii Prezydenta RP. Na posiedzeniu komisji sejmowej OPZZ reprezentowała: Katarzyna Pietrzak z Zespołu Polityki Gospodarczej OPZZ.