Brawo Tramwaje

Wielokrotnie na łamach „Rozdroży” pisaliśmy o nie zapominaniu o historii i tradycji warszawskiej komunikacji. Czasami zamieszczaliśmy jakiś tekst i zdjęcia z historii by pokazać, że warto o przeszłości myśleć, bo w wielu przypadkach można być z niej dumnym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że znajomość historii pozwala lepiej zarządzać współczesnością i przyszłością. Pozwala unikać błędów, uczy weryfikacji pomysłów i czasami nie dopuszcza do ponownego odkrycia Ameryki, skoro już raz była odkryta.

Dlatego też cieszy nas ogromnie fakt, że po wielu latach starań, uporu wielu ludzi, w tym także naszych związkowców z zajezdni TW „Mokotów” (m. in. Henryka Boratyńskiego) w dniu 26 marca 2019 otworzono Izbę Tradycji TW w budynku administracyjnym zakładu przy Woronicza. Izbę, która powstała z dumy i szacunku do tradycji tramwajowej będącą jeszcze nie wielkim hołdem, ale w przyszłości zapewne większym, jak powstanie muzeum tramwajowe, dla ciężkiej pracy motorniczych, pracowników technicznych oraz innych, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo pasażerów.

Pracownicy Tramwajów Warszawskich, wśród których największy wkład ma Dariusz Walczak, pomysłodawca, waleczny bojownik z wszelkimi przeciwnościami, a było ich wiele, zadbali o każdy szczegół tej wyjątkowej podroży w tramwajową przeszłość. Udało się przygotować specjalnie pomieszczenia, w których można obejrzeć oryginalne dokumenty, piękne zdjęcia i unikalne eksponaty. A trzeba dodać, że kolekcja stale rośnie i obecna ekspozycja ukazuje tylko 40 procent zgromadzonych już pamiątek, dokumentów, które z czasem także będą udostępnione.

Warto odwiedzić Izbę i popatrzeć w przeszłość, jak była, by lepiej zrozumieć współczesność. Zobaczyć jak wiele się zmieniło, jaki został wykonany wielki skok cywilizacyjny przez warszawską komunikację na przestrzeni ponad 100 lat.

Dobrze by było, aby każdy, nie tylko nowo przyjmowany do TW pracownik obejrzał Izbę i próbował po tej wizycie zacząć się identyfikować z firmą. Zresztą, naszym skromnym zdaniem, Izbę winni także odwiedzić autobusiarze, mimo, że niewiele jest tam autobusowych pamiątek, by zobaczyć fragment wspólnej kiedyś historii warszawskich autobusów i tramwajów z czasów, gdy działały Miejskie Zakłady Komunikacyjne.

Mamy nadzieję, że i MZA w niedługim czasie otworzy podobną Izbę, bo przecież w prawie 100 letniej historii autobusów, pięknych kart historii, które winny być pokazane, nie brakuje.

Wystawę można odwiedzać w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach 10-18.

A na razie zapraszamy na mini fotoreportaż z Izby Tradycji TW, który być może przekona wielu do osobistej wizyty w zajezdni TW „Mokotów” przy Woronicza.