Wybory do Rad Nadzorczych w TW i MZA

Po kilku latach eksperymentów z Radami Nadzorczymi, z których dość zawiłymi przepisami o konieczności posiadania odpowiedniego przygotowania zawodowego wyeliminowano przedstawicieli załóg, powracamy do źródeł. Czyli ponownie w Radach Nadzorczych mają zasiadać autentyczni przedstawiciele załóg TW i MZA. Ludzie znakomicie znający specyfikę pracy firm, ich problemy i co najważniejsze, mający realne rozeznanie w sposobach na wyjście z problemów gospodarczych. Ludzie z pomysłami, mający zaplecze w postaci współpracowników, do których mogą dotrzeć i wyjaśnić – dlaczego trzeba wprowadzić czasami niewygodne rozwiązania.

Niestety, w poprzednich kadencjach Rad Nadzorczych skutecznie wyeliminowano przedstawicieli załóg, co pośrednio odbiło się konsekwencjami w braku przepływu informacji. Odbiło się brakiem wiedzy pracowników o przyszłości firm, planach na kolejne lata, itd. Tym samym, w wielu przypadkach pracownicy zostali skazani na korzystanie z nierzetelnych, opartych w wielu przypadkach na plotkach i tzw. fake-newsach – informacji. Często wypaczających i stawiających w złym świetle działania Rad Nadzorczych, choć nie wszystkie, jak uważają niektórzy, uderzały w pracowników.

A zatem jakie zadania ma Rada Nadzorcza?

Do obowiązków rady nadzorczej należą:

  • Badanie podejmowanych decyzji.
  • Powoływanie i odwoływanie członków zarządu spółki.
  • Ocena sprawozdania zarządu z działalności spółki.
  • Ocena sprawozdania finansowego w zakresie jego zgodności z księgami i dokumentami oraz ze stanem faktycznym.
  • Ocena wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty.
  • Składanie walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy (dotyczy spółki akcyjnej) lub zgromadzeniu wspólników (dotyczy spółki z o.o.) corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny.
  • Zatwierdzanie rocznych planów działania spółki.
  • Zawieszanie poszczególnych członków lub wszystkich członków zarządu, oraz delegowanie członków rady nadzorczej do wykonywani zadań w zastępstwie członków zarządu.
  • Nabywanie nieruchomości lub też ich udziałów oraz ich zbyt.
  • Reprezentowanie spółki w razie sprzeczności interesów lub w umowach spółki z członkami zarządu.

To najważniejsze zadania Rady, ale trzeba nie zapominać, że Rada dość często podejmuje decyzje o wzroście wynagrodzeń dla pracowników, o przekazaniu części zysków np., na cele socjalne, podniesienie standardów stanowisk pracy i wiele innych decyzji, które mają wpływ na prace i zdrowie pracowników. Niestety, poprzedni brak przepływu informacji o wielu takich działaniach doprowadzał do tego, że pracownicy nie wiedzieli o takich decyzjach, a i Rady nie były skore się tym chwalić. Nie wiedzieli również czy Rada w ogóle zajmuje się sprawami pracowników.

Należy mieć nadzieję, że ponowne zaproszenie przedstawicieli pracowników do Rad Nadzorczych podniesie sprawę praw pracowników na poziom, w którym nie będą one pomijane i marginalizowane.

Dlatego ważnym jest, aby jak największa grupa pracowników wzięła udział w wyborach do Rad Nadzorczych i wybrała jak najlepszych reprezentantów ich interesów.

Pracowniku, jeśli nie jest co obojętna przyszłość twojej firmy, czujesz, że chcesz ja współtworzyć poprzez swojego przedstawiciela – nie może ciebie zabraknąć przy urnie wyborczej.