Partycypacja = więcej demokracji w pracy

Mówiąc prościej, partycypacja, jest ważnym prawem pracowników w demokratycznym państwie, zapewniającym im większy wpływ na działalność przedsiębiorstwa i szerszy dostęp do informacji dotyczących spraw pracowniczych, planów pracodawcy z nimi związanych. W tym spraw płacowych, poprawy warunków pracy, itd. Realizacja partycypacji, to większy udział pracowników w radach nadzorczych czy nawet w zarządach na zasadzie doradcy opiniującego, niektóre zarządzenia, polecenia dotyczące spraw pracowniczych.

Udział przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych i zarządach spółek jest normą prawną w większości państw Unii Europejskiej i dotyczy zarówno publicznych jak i prywatnych podmiotów. Niestety, w Polsce partycypacja pracownicza ograniczona jest jedynie do grupy skomercjalizowanych przedsiębiorstw państwowych, powstałych na gruncie ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników.

Liczne badania wskazują, że partycypacja pracownicza wpływa na długoterminowy wzrost wartości majątku przedsiębiorstwa, zwiększa efektywność procesu zarządzania i podnosi konkurencyjność firmy na rynku. M. in. przez to, że często pracownik widzi więcej w codziennej pracy, ma nieco inną ocenę sytuacji, a nierzadko praktyczne, niemal od zaraz do zastosowania pomysły, których czasami brak pracodawcy, gdyż nie widzi lub nie chce widzieć zza swojego biurka. Istotną korzyścią partycypacji jest także wzrost przejrzystości procesów zarządzania i lepsze wzajemne rozumienie pracowników i pracodawcy.

Niestety, MZA i TW nie jest najlepiej z pracowniczą partycypacją. Właściwie jest ona fasadowa i nie spełnia swojej należnej roli. Z przykrością trzeba stwierdzić, że w wielu przypadkach na pomniejszeniu jej roli zależy pracodawcy, który stara się nie doceniać potencjału swoich pracowników. Jakby zapomina, że to właśnie szeregowi pracownicy są prawdziwą siłą napędową firmy. Niejednokrotnie, poprzez bezgranicznie oddanie swojej pracy, często poświęcając swój wolny czas, nie tylko dla firmy, budowy jej marki, pozycji, ale i również pośrednio na rzecz miasta.

Partycypacja jest wartością, którą należy chronić i wzmacniać. Uwzględnienie tego postulatu jest realnym krokiem w kierunku urzeczywistnienia konstytucyjnej zasady społecznej gospodarki rynkowej. Przyczynia się także do realizacji jednego z celów wskazanych w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli rozwoju akcjonariatu pracowniczego.