Pracownicy zyskają? Czekają nas zmiany w Kodeksie pracy

W tym roku mają pojawić się zmiany w Kodeksie pracy z powodu konieczności dostosowania przepisów m.in. do unijnej dyrektywy work-life balance. To nowa wiadomość dla pracowników. Dyrektywa ustanawia bowiem minimalne wymagania mające na celu osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy przez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunom godzenia życia zawodowego z rodzinnym.

Firma będzie musiała uzasadniać wypowiedzenie umów na czas określony, a urlop rodzicielski zostanie wydłużony o dwa miesiące. Takie rewolucyjne zmiany będzie zawierał rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy, którego celem jest m.in. implementacja unijnych dyrektyw dotyczących zatrudnienia. Ma być przyjęty w II kwartale 2022 r. (czas na dostosowanie przepisów mija w sierpniu tego roku). Z perspektywy rynku pracy kluczowe znaczenie ma obowiązek uzasadniania i konsultowania wypowiedzenia umowy na czas określony, zmiany w uprawnieniach rodzicielskich i wprowadzenie 5-dniowego urlopu opiekuńczego i 2-dniowego zwolnienia od pracy w nagłych wypadkach rodzinnych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Urlop rodzicielski ma być wydłużony z 32 do 41 tygodni, czyli o dodatkowe dwa miesiące. Matki dostaną dodatkowe dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego, z którego będzie mógł również skorzystać ojciec dziecka. Jeśli mężczyzna nie skorzysta z tej możliwości, urlop przepada.

Zasiłek macierzyński będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru. Może być wyższy (81,5 proc.), jeśli wniosek o udzielenie urlopu będzie złożony nie później niż 21 dni po porodzie. Ojcu zawsze będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru.

Nowe formy urlopu

Wszyscy pracownicy, a nie tylko rodzice zyskają kolejną możliwość urlopu, czyli 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego. To urlop przeznaczony na opiekę nad niesamodzielnymi członkami rodziny, np. dziadkami, rodzicami, małżonkiem lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym. Urlop będzie bezpłatny.

W razie nagłego wypadku lub choroby każdy pracownik będzie mógł też skorzystać z dwóch dni zwolnienia z pracy, za które otrzyma połowę wynagrodzenia.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony

Nowością jest obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony. Pracodawca, który będzie zwalniał osobę zatrudnioną na czas określony, będzie musiał przedstawić uzasadnienie wypowiedzenia. Będzie również zobowiązany do skonsultowania zamiaru wypowiedzenia umowy ze związkiem zawodowym reprezentującym zatrudnionego. Jeśli osoba zwalniana uzna, że wymówienie jest bezprawne lub nieuzasadnione, będzie mogła domagać się przed sądem przywrócenia do pracy. Do tej pory z takiej możliwości mogli skorzystać pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna