A czy ja mam jakikolwiek wpływ na swoje miejsce pracy?

Często to pytanie zadaje wielu zatrudnionych, słysząc o kolejnych wyborach pracowników do Rad Nadzorczych MZA i TW. Często nie czekając na odpowiedz najczęściej kwituje, chcąc urywać rozmowę – i tak zrobią, co będą chcieli.

Właśnie, dlatego, żeby nie zrobili, co chcą, nie powinno się oddawać swojego prawa wyborczego innym. Często działającym wbrew naszym interesom. Powinno zagłosować się na swoich kandydatów do Rad kierując się przy wyborze ich kompetencjami, właściwym przygotowaniem zawodowym i merytorycznym. Muszą to być osoby znakomicie znające realia firm, związane z nimi od wielu lat.

Znające ich problemy, ale również dostrzegające możliwości dalszego rozwoju z pożytkiem dla nas wszystkich. Osoby powszechnie znane ze swego bezinteresownego zaangażowania w rozwiązywaniu trudnych, czasami złożonych ludzkich problemów w pracy, ale także poza nią. Osoby nieprzypadkowe i nietuzinkowe, którym poprzez ich wybór, powierzamy naszą przyszłość na lepsze jutro związane nierozerwalnie z pracą w TW i MZA. Bowiem z tą właśnie pracą wiąże się również lepsza przyszłość dla naszych rodzin i dzieci.

Nasz człowiek, nasz kolega w Radzie poprzez swoje zaangażowanie w jej pracę będzie mógł wpływać na zmianę i poprawę zależności czynnika ludzkiego od efektów ekonomicznych. Będzie mógł zadbać o większe zainteresowanie Zarządu Spółki sprawami ludzkimi i socjalnymi. Będzie

mógł zadbać o stworzenie wizerunku pracownika, jako człowieka, a nie, jako kolejnego narzędzia pracy w złożonym mechanizmie, jakim jest firma transportu miejskiego. Narzędzia, które nie ma potrzeb, pragnień, które łatwo zamienić na inne lub po prostu wyrzucić.

Wybierając naszego kolegę mamy pewność, że zadba o nasz wizerunek. Taki, jakiego oczekujemy z ludzkim wyrazem twarzy, godny każdego z nas bez względu na pracę, zajmowane stanowisko. Wizerunek, na jaki zasługujemy i jest nam należny, nawet w najbardziej rynkowym, kapitalistycznym społeczeństwie. Rady Nadzorcze, jako organ kontrolny działań Zarządów spółek wpływają na ich decyzje ekonomiczne, prawidłowość funkcjonowania, ale również uczestniczą w tworzeniu długofalowych programów, planów rozwoju. Wybierając do jej składu naszą zaufaną osobę będziemy mogli również uczestniczyć w tworzeniu tych planów. Planów rozwoju, a nie zwijania interesu.

Pamiętajmy, zatem o naszym prawie do decydowania, a jednocześnie obowiązku uczestnictwa w wyborach i oddaniu naszego głosu na osobę, która na pewno będzie nas godnie reprezentować i dbać o nasze pracownicze interesy.

Mamy to prawo i musimy z niego skorzystać.

Pamiętajmy o tym i przypominajmy wszystkim, którzy nie do końca są o tym przekonani.

Nasz człowiek, nasza organizacja związkowa w Radzie, to jutro, nie tylko dla naszych członków, na pewno będzie lepsze, bo będziemy mieli wpływ na decyzje ekonomiczne i rozwojowe.

Chcemy mieć ten wpływ i możemy to zrobić.

A zatem Koleżanki i Koledzy w dniu wyborów nie może nikogo z nas zabraknąć przy urnie wyborczej.

Przewodniczący ZZPKM – Bogdan Bucholc

w kwietniu 2023 roku.